Senovės Romos/Graikijos apranga

  • Senovės Roma laikotarpis : VI a.pr.m.e. iki V-VI a.

    Senovės Graikija laikotarpis XII a.pr.m.e. iki 146m.pr.m.e. (Graikijos įtraukimas į Romos imperiją).

    Graikai vertino kūno grožį, tobulas jo formas ir judesių harmoniją. Graikiškas drabužis - meniškai lankstomos klostuojamos, vyniojamos apie kūną medžiagos. Graikai dėvėjo apatinį drabužį vadinamą chitonu, ir viršutinį, vadinamą himationu. Šiuos drabužius siūdavo iš stačiakampių audinio gabalų, susegdavo segėmis, juosdavo diržais. Moterų drabužiai panašūs į vyriškus, bet įvairesni ir meniškesni už vyriškus. Laisvas drabužio kraštas puošiamas apvadu. Mėgstamiausia drabužių spalva balta. Taip pat žydra, raudona, žalia, geltona, ruda, aukso ornamentai.

    Šukuosenos

    Vyrai nešiojo trumpus, sugarbanotus plaukus. Moterys nešiojo ilgus plaukus, šukuosenos buvo labai įvairios (būdinga ypatybė - žemai uždengta kakta, aukšta kakta buvo laikoma grožio trūkumu). Madinga šukuosena "Graikiškas mazgas", tai susuktas ant pakaušio konuso formos kuodelis.

    Papuošalai  Per šventes vyrai dėdavosi auksinį vainiką, mūvėjo žiedą. Moterys mėgo auskarus, apyrankes, lankelius, diademas, plaukų tinklelius.

    Romėnų apranga tai audeklo gabalas, kurį aplink figūrą vyniodavo ir įvairiai drapiruodavo. Vyrai dėvėjo apatinį drabužį vadinama tunika ir viršutinį vadinamą toga. Kuo turtingesnis ir žymesnis asmuo, tuo puošniau buvo ornamentuojama, siuvinėjama jo tunika. Moterys vilkėjo siaurą tiesią tuniką, o ant viršaus drapiruotą drabužį stolą, kurį sujuosdavo dirželiais. Mėgti spalvų deriniai: šviesiai mėlyna su balta, žalia su balta, šviesiai violetinė su geltona, derinamos švelniai rožinės, alyvinės, žydros spalvos.

    Šukuosenos. Vyrai plaukus kirpo trumpai, želdinosi įvairaus ilgio barzdas. Moterys augino ilgus plaukus, juos suskirstydavo sruogomis ir ant pakaušio susegdavo į didelius, standžius kuokštus. Ant karkaso ar volelių priekyje iškeltos standžios plaukų garbanos buvo panašios į aukštas diademas.

    Apavas. Turtingi avėjo sandalus, jų padas dažnai būdavo pastorintas. Moterų apavą siuvo iš spalvotos odos, storo šilko, puošė auksiniais blizgučiais, perlais arba brangeakmeniais.

    Papuošalai. Romos respublikos laikotarpiu naudoti tik būtini drabužiams susegti segtukai, smeigtukai, buvo smerkiamas nesaikingumas, o Romos imperijos laikotarpiu ir vyrai, ir moterys ėmė gausiai dabintis papuošalais. Ypač mėgti perlai, jais puošė drabužius, apavą, nešiojo ant kaklo, segė į ausis.

     

    parengta pagal A.Ogijinė A.Šakienė "Aprangos raida nuo senovės iki XX amžiaus"