Baroko stilius

 • Baroko stilius

  Laikotarpis: 1600-1730m.

  Baroko aukštuomenės vyrai - grakštūs, manieringi ir galantiški. Moters idealas - aukšta, ryškių krūtinės ir klubų formų, labai plonos talijos, ilgais ir puriais plaukais. Vyrai nešiojo švarkus - žiustokorus (pavadinimas ir fasonas kilo iš karinės uniformos). Tai per liemenį nekirptas viršuje prigludęs prie kūno, į apačią platėjantis drabužis. Jį siuvo iš labai puošnių atlaso, brokato, aksomo audinių, raštuotų barokiniais ornamentais. Per priekį rūbą tankiai susagstydavo smulkiomis sagutėmis, ant viršaus vietoj apykaklės ištraukdavo puošnų žabo. Po žiustokoru vilkėdavo panašaus silueto ir kirpimo susagstomą liemenę. Kelnės iki kelių.

  Vyrų apavas buvo sverbi parangos dalis. Buvo madingi auliniai batai įviršų platėjančiais, piltuvo pavidalo aulais, kvadratine nosimi, su pakulne. Taip pat populiarūs buvo bateliai ovalinėmis nosimis, aukšta paklune, puošti kokardomis ar sagtimis.

  Moterų apranga

  Moterų suknelės būdavo su korsetu iš banginio ūsų ir metalo plokštelių priekyje nuo talijos smailiu kampu prailgintas. Madingos buvo didelės kaklo iškirptės, kurias puošdavo nėriniais. Suknelių sijonai platūs, lengvomis klostėmis, iki pat batų galų. ne mažiau svarbios aprangos detalės buvo pirštinės, vėduoklės. Drabužius gausiai puošdavo mezginiais, aplikacijomis, kaspinais. Madingos prisegamos. puoštos mezginiais prijuostės. Moterys avėjo uždarus aukštakulnius puošnius batelius. Miestietės dėvėdavo kietą priekyje suvarstomą korsažą ir suknelę. Jos liemuo buvo su trumpu prieduru ir neilgomis rankovėmis.

  baroko stiliaus audinių raštuose vyrauja augaliniai motyvai: dideli lapai, gėlės, vaisiai. Spalvos daugiausiai ryškios, sodrios, kontrastingos. Daugiausiai buvo audžiama drobė, šilkas, vilna, aksomas, atlasas ir kiti reljefiniai audiniai, įaustais aukso ir sidabro siūlais. Labai populiarus gipiūras.

  Šukuosenos

  Madingos lengvos elegantiškos šukuosenos, pav. plaukus priekyje perskirdavo per vidurį, šonuose smulkiai sugarbanodavo, o ant nugaros palikdavo ilgas sruogelėmis susuktas kelias plaukų sruogas. Taip pat buvo madingos šukuosenos " a la' Fontanges", tai priekyje aukšta šukuosena, sudaryta iš horizontaliai išdėstytų garbanų, o ant krūtinės susisukusi, nuleista ilga plaukų sruoga.

  Kosmetika ir papuošalai

  Balta oda buvo aristokratiškumo požymis, todėl moterys baltalais tepė ne tik veidą, bet ir kaklą, krūtinę, rankas, rausvino skruostus. Didžiausia to meto kosmetikos naujovė buvo kaklo, krūtinės puošimas apgamėlėmis, kurias vadino muselėmis. Baroko drabužiai buvo be galo puošnūs, efektingi, o kuklūs pakabukai, nėriniai, žiedai, auskarai papildė juos.

  Vyrų šukuosenos

  Madingi ilgi, sukti plaukai. Populiarūs puošnūs perukai. Plaukus susukdavo horizontaliomis garbanomis, perskirdavo ir priekyje palikdavo tankius kirpčiukus. Perukus kartais pudruodavo. Nešiodavo įvairias skrybėles, kartasi vieną atbrailos kraštą pakeldavo ir puošdavo stručio plunksnomis.

   

  parengta pagal A.Ogijinė A.Šakienė "Aprangos raida nuo senovės iki XX amžiaus"